Wilków-Osiedle to część Wilkowa, która powstała w latach 30-tych XX wieku dla potrzeb kopalni miedzi uruchomionej na Prusickiej Górze. Po wojnie osiedle rozbudowano, gdyż kopalnia zwiększała wydobycie. Do momentu odkrycia złóż w rejonie Lubina i Polkowic kopalnia Lena w Wilkowie była jedynym źródłem pozyskiwania rud miedzi w Polsce.
Z Wilkowa udajemy się na szczyt Prusickiej Góry (401 m), najpierw ulicą obok miejscowego boiska a dalej leśną drogą. Szczyt jest dość płaski, porośnięty drzewami, widoków brak.
Zejście na dziko dość stromym stokiem.
Widać wiosnę, nawet kamienie się zazieleniły :-)
Leśnymi drogami, w tym zieloną ścieżką i czarnym szlakiem docieramy na szczyt Średniej Góry (427 m). Od lat 30 -tych XX wieku stoi tu krzyż ufundowany przez byłego właściciela okolicznych terenów. Po wojnie miejsce zostało zapomniane, odżyło niedawno wraz z pojawieniem się odznaki turystycznej Korona Kaczawska.
Na ścieżce przyrodniczo-historycznej Żelazny Krzyż
Pomnik z piaskowca z 1850 roku upamiętniający tzw. Dąb Chrzcielny. Drzewo rosło w tym miejscu od niepamiętnych lat do 1847 roku kiedy spłonęło. W czasach prześladowań pod dębem spotykali się protestanci odprawiając nabożeństwa. Chrzcili tu również swoje dzieci, stąd nazwa.
Po przekroczeniu szosy łączącej Wilków z Kondratowem leśnymi drogami docieramy na górę Trupień (481 m), najwyższą na Pogórzu Złotoryjskim. Jej szczyt jest zalesiony.
Tuż pod szczytem znajduje się wyrobisko kamieniołomu. Wysokie ściany robią ogromne wrażenie. Zdjęcie nie oddaje tego wrażenia ale rosnące na brzegach kamieniołomu drzewa mogą pomóc w ocenie wysokości. Widoki z krawędzi kamieniołomu są rozległe. Można dostrzec Muchowskie Wzgórza, Góry Sowie, Wałbrzyskie, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Karkonosze.
Do następnego kamieniołomu idziemy trochę przez las, trochę dróżkami, których nie ma na mapie i sprawnie to idzie. przed nami najwyższy punkt nad kamieniołomem, Grzbiecisty (448 m) zwany też Sosnówką.
Kamieniołom duży, całkiem ładny i widokowy.
Do drogi schodzimy wilczą ścieżką, ślady ich bytowania widać nad jednym i drugim wyrobiskiem. Droga w zieleni.
By dotrzeć na Diablak wychodzimy z lasu i widzimy Wilków-Osiedle.
Jest Prusicka Góra i Średnia Góra.
Jest Wilkołak i Kozia Góra.
Wilkołak z brzózką
Okrążamy szczyt i od dołu podchodzimy do skały Diablak.
Ze szczytu skały są ładne widoki.Na wierzchołek góry Diablak (390 m)
Na koniec kilka widoczków z drogi powrotnej do Wilkowa.