Betlejem to nieoficjalny przysiółek Krzeszowa. Na wybijającym tu źródle wód o właściwościach leczniczych zbudowano staw a na nim umieszczono pawilon. Służył on opatom krzeszowskim za miejsce kontemplacji i modlitwy. Budowla wewnątrz jest zdobiona obrazami nawiązującymi do Starego Testamentu. Ze stawu wypływa potok, któremu nadano nazwę Cedron. Cedron ma ok. 2 km długości i w Krzeszowie uchodzi do Zadrny.
Przez Betlejem przechodzi GSS. Tym szlakiem idziemy w kierunku Anielskiej Góry. Przy drodze, w starym kamieniołomie, leśnicy postawili solidną wiatę.
Można tu pobiesiadować, ale wnioskując z napisu, nie zawsze się da.
Na wierzchołek Anielskiej Góry chcieliśmy się dostać od strony kolejnego starego kamieniołomu. Niestety droga była zatarasowana.
Wybierając inną drogę trafiliśmy na zarastającą porębę. Widać z niej Zawory, dokładnie Hraniční hřbet, część pasma biegnąca od Przełęczy Chełmskiej w kierunku południowym. Na prawo Świstak (675 m) i Polska Góra (792 m), na bliższym planie Czarnogóra (621 m) i Pustelnia (683 m) czyli wzniesienia Gór Kruczych.
Na wierzchołku Anielskiej Góry (651 m).
Jest tam jeszcze trochę starszy słupek graniczny.
Anielska Góra jest zalesiona. Widoki tylko w przecinkach, tu m.in. Ruprechtický Špičák (881 m)
Tu Skalnik (944 m), Bielec (871 m), Dzicza Góra (881 m) i Wielka Kopa (871 m).
Po zejściu z Anielskiej Góry na łąki nad Przedwojowem możemy podziwiać szerszą panoramę. Od lewej Bielec, Dzicza Góra, Wielka Kopa, oddalony Turzec, Pokrzywna i Lisia (Góry Lisie), Poręba, Krąglak. Na bliższym planie wzgórza ciągnące się od Kamiennej Góry między Przedwojowem a Janiszowem.
Przedwojów na tle Rudaw Janowickich.
Karkonosze. Czoło wygląda najwybitniej
Długosz (590 m)
Černá hora (1299 m), nadajnik telewizyjny
Trochę szerszy widok na Karkonosze. Od lewej Čepel (912 m), przesłonięta czubkami drzew Černá hora (1299 m), mały garbik to Dlouhý hřeben, rozległy i długi grzbiet to Łysocina (1188 m), nad nią, wyglądająca jak chmurka, Śnieżka, dalej sprawiające wrażenie najwyższego w paśmie Czoło (1268 m) i niższa Wołowa Góra (1040 m). Płaski grzbiet po prawej to już Rudawy Janowickie z Rudnikiem (853 m).
Na przełęczy między Anielską Górą a Długoszem
Z podejścia na Długosz widok na Góry Wałbrzyskie i Kamienne
W dole Krzeszów
Na Długoszu z widokiem na Trójgarb i Chełmiec
By nie wracać tą sama drogą schodzimy z Długosza leśną drogą, trochę lasem. Wędrujemy w kierunku Betlejem łąkami, skrajem lasu, skrajem pól. Tak prezentuje się Czadrów z różnych miejsc u podnóży Długosza.
A tak z tej perspektywy wygląda Krzeszów

 

Betlejem ponownie