Děčínská vrchovina, České středohoří i Lužické hory, te trzy mezoregiony łączą się ze sobą w miejscowości Česká Kamenice. Lubimy to miasteczko i raz w roku tam bywamy. Tym razem nasza droga do  Czeskiej kamienicy wiedzie przez miejscowość Zákupy. Zatrzymujemy się tam na chwilę by obejrzeć barokowy morový sloup s Nejsvětější Trojicí.

 

Wśród innych figur znalazło się miejsce dla św. Jana Nepomucena.
Wizyta w Czeskiej Kamienicy bez wejścia do kaplicy Narození Panny Marie byłaby nieważna.

Choć jeszcze sporo jest do zrobienia to widać postępy w rewitalizacji miasta.

W okolicach Czeskiej Kamienicy nie byliśmy jeszcze na Zámeckým vrchu (530 m), teraz mamy zamiar to nadrobić.

Widok na Góry Łużyckie z podejścia na Zámecký vrch. Po lewej Jehla (478 m) ze skałką o tej samej nazwie, obok bezimienne wzgórze 456 m z kamieniołomem. W oddali łagodny szczyt Javorek (686 m) i ścięty wierzchołek Zlateho vrchu (657 m).

Widok na Czeską Kamienicę z podejścia. Na wprost Strážiště (469 m) a za nim wyższy Růžovský vrch (619 m). Po lewej charakterystyczny Zschirnstein (561 m), po prawej Großer Winterberg (556 m), drugi pod względem wysokości w Saskiej Szwajcarii.

Bazaltowe gołoborze i skałki pod szczytem Zámeckeho vrchu.

Z punktu widokowego pod zamkiem widok w tym samym kierunku co z podejścia.

Zbliżenie na Großer Winterberg. Gdzieś wśród skalnych ścian znajduje się słynna  Pravčická brána.

Na szczycie wzniesienia znajdują się ruiny zamku z XV wieku. W XIX i XX w. funkcjonowała w ruinach restauracja oraz wieża widokowa. Pod koniec XX w. postawiono nową wieżę.

Widoki z rozhledny na zamku są niczego sobie. Od lewej: oddalony stożek to Klíč (759 m), bliższy stożek to Šenovský vrch (632 m). Miejscowość w dole i po prawej to Kamenický Šenov, nad nią słynna Panská skála. Wzniesienie z prawej strony kadru to Smrčník (586 m).

W oddali wzniesienia Českého středohoří.

Wprawne oko dostrzeże wyrastającą ponad horyzont wieżę telewizyjną Buková hora. Ma 223 metry i jest najwyższą betonową wieżą TV w ČR. Na prawo od wieży, znacznie oddalony najwyższy szczyt Českého středohoří - Milešovka (836 m). Z prawej strony zdjęcia płaski jak stół Děčínský Sněžník (723 m).

Centralnie Děčínský Sněžník (723 m), z prawej Růžovský vrch (619 m).

Růžovský vrch (619 m) w centrum.

W oddali w większości wzniesienia Saskiej Szwajcarii. Na bliższym planie Jehla i Kunratický vrch (505 m). Na prawo od nich Lipnický vrch (549 m). Między nimi, w oddali Hrazený (610 m).
I jeszcze Hrazený (610 m), Lipnický vrch (549 m), Studenec (737 m) i Zlatý vrch (657 m).