Trasa:
Sosnówka -> Grodna (504 m) -> Marczyce -> Czubek (388 m) -> Kamienna Żabka (skałka, Cieplice) -> Sołtysia (431 m) -> Panorama (skałka) -> Staniszów, Osiedle Słoneczne -> Wrona, Skopiec, Bukowa -> Grodna -> Sosnówka.

W drodze do Sosnówki, gdzie mamy zamiar rozpocząć wycieczkę zatrzymujemy się na stacji paliw w Kowarach. Pijąc kawę podziwiamy Karkonosze.Parking pod Grodną to również dobry punkt widokowy.Przy granicy lasu stoi sobie ławka wspomnień Władka i Ryśka, kiedyś były z tego miejsca widoki.Trochę trwało nim leśnicy zdecydowali się wyciąć parę drzew na Grodnej. Teraz zamek Księcia Henryka jest widoczny z daleka.Budowla jest sukcesywnie odnawiana.W planach jest zadaszenie zameczku.Podłoga na szczycie wieży jest według mnie trochę za nisko, przez co trudno o kadr bez blanków. Ten drobny mankament nie psuje jednak radości z podziwiania widoków.


Przed wybudowaniem wieży popularnością cieszyła się leżąca poniżej szczytu skałka Urwisko.

 

Obecnie znów można z niej podziwiać widoki, las poniżej skałki odpowiednio wycięto.

 
Na stokach Grodnej jest więcej skałek wielkości Urwiska, ale są trochę powyżej niebieskiego szlaku. Wczesną wiosną lub jesienią łatwiej do nich dotrzeć, teraz dojście do nich jest mocno zarośnięte. Zadowalamy się tym co widać ze szlaku.Widok na Karkonosze z górnej części Marczyc.Kapliczka w Marczycach.Na niebieskim szlaku do Cieplic.Na wzniesieniu Czubek (388 m) istniała kiedyś platforma widokowa. Chcąc odnaleźć to miejsce opuszczamy szlak.Z łąk poniżej Czubka doskonale widać góry.Odnajdujemy jakieś skałki, ale sam Czubek jest nieosiągalny. Teren jest prywatny i ogrodzony wysokim płotem.Na pocieszenie znajdujemy taką ławeczkę.Wygląda na to, że ktoś próbował tu coś wyrzeźbić.Wracamy do szlaku, i tu też jest widokowo.Przed nami wzniesienie Chmielnik (422 m).W drodze do Cieplic niedaleko wjazdu do posesji, na której leży Czubek. Ogrodzenie ma ładnych parę kilometrów.Osiedle XX-lecia w Cieplicach jest tuż za zakrętem.Skałki na stokach Kamiennej (362 m). Mieliśmy właściwie zobaczyć skałkę Żabka, ale teren wzgórza jest obecnie zabudowany i nie znaleźliśmy sposobu by wejść na jego wierzchołek.Kierujemy się teraz w stronę osiedla Widok. Po drodze kościół MB Miłosierdzia.Przed nami wzgórze Sołtysia (434 m).Kiedyś było to bardzo popularne miejsce. Funkcjonowała tu gospoda a z wieży widokowej podziwiano panoramę Karkonoszy. Obecnie szczyt jest zarośnięty a wieża popadła w ruinę.Położona niedaleko wieży skałka Panorama też kiedyś była punktem widokowym.Obecnie widok jest mocno ograniczony.Leśnymi i polnymi dróżkami kierujemy się do Staniszowa.Przed nami Osiedle Słoneczna Dolina. Za domami wzniesienie Gaik (461 m), za nim z lewej Witosza (484 m).Mieszkańcy osiedla raczej nie narzekają na widoki z okien.W kierunku północnym też coś widać, Skalista (457 m) i Staniszówka (441 m).Skalista (457 m).Kierujemy się w stronę Grodnej.Wzniesienie Wrona (416 m).Wędrujemy lasem między wzniesieniami Bukowiec (423 m), Polska Górka (425 m) i Bukowa (458 m). Na łąkach właśnie kwitnie łubin.Praktycznie na szczycie każdego wzgórza, które mijamy znajduje się mniejsza lub większa grupa głazów lub skałki.Ponownie jesteśmy przy Zamku Księcia Henryka.Ostatnia fotka z parkingu pod Grodną.