Z Kralovca pojechaliśmy do Žacléřa, do jego części zwanej Prkenný důl. Znajduje się tam ośrodek narciarski Arrakis.
Drogą wzdłuż Sněžného potoka ruszyliśmy do góry. Niebieski szlak dołączył do naszej drogi i za jego znakami kontynuowaliśmy marsz. Na polanie pojawiły się zabudowania, wśród nich horská chata Ozon.
Chcieliśmy dojść do krzyżówki Rýchorský kříž. Zeszliśmy więc ze szlaku i leśną drogą doszliśmy do trasy rowerowej a następnie do wspomnianej krzyżówki. Gdy rowerówka wyszła z lasu na skraj polany naszym oczom ukazał się ten piękny widok. Przed nami był Žacléřský hřbet z zabudowaniami osady Vizov a za nim m.in. Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie i Wzgórza Bramy Lubawskiej.Zalew Bukówka i położona nad nim Zadzierna.Zbliżenie na Trójgarb.
Mieliśmy też widok na Góry Krucze i Kamienne.


Chatki na tej polanie to kolejna bajka. Przepięknie położone pośrodku "niczego";  takich miejsc w polskich Sudetach wcześniej nie widzieliśmy.
Tak podziwiając okoliczności przyrody dotarliśmy do skromnego Rýchorského kříže.
Gdy poszliśmy dalej czekała na nas kolejna niespodzianka. Wspaniały widok na Śnieżkę...
...i inne karkonoskie wzniesienia.
Na krzyżówce Kutná - Rýchory odbiliśmy w stronę schroniska Rýchorská bouda. Prostą jak strzała dróżką dotarliśmy tam wkrótce.
Za schroniskiem znajduje się punkt widokowy - Vyhlídka u Rýchorské boudy,

 

widać z niego Karkonosze.
W chacie pewnie wypiliśmy jakąś kawę i potem rozglądając się wokół...
... poszliśmy w stronę szczytu Dvorský les. Wzniesienie to słynie z charakterystycznej poskręcanej roślinności. Wiele drzew ma nietypowe kształty, powyginane pnie i konary. Podobno najciekawiej wyglądają w czasie niepogody, gdy mgła otacza szczyt. Widziałem parę takich zdjęć w necie i rzeczywiście coś w tym jest. Las wygląda wtedy bardzo tajemniczo.
Czerwony szlak prowadzący przez szczyt biegnie do umocnień Stachelberg. My trochę wcześniej odbiliśmy w las by wyjść na górną część tras narciarskich  Arrakis.
Wyszliśmy i ... Vraní hory jak na dłoni a pośrodku Královecký Špičák, na którym byliśmy rano.

 

Widoki w stronę Gór Stołowych też palce lizać.
Pałac w Žacléřu, Žacléř dalej Krolovec, Lubawka i nad nią Święta Góra (701 m). W oddali Chełmiec.
Podziwiając pięknie oświetlone Góry Krucze...

 

...wróciliśmy na parking ośrodka narciarskiego.