Rzeka Kwisa w Świeradowie-Zdroju,  nieopodal dawnego dworca kolejowego.
Parowóz Tp4-217, eksponat muzealny przy dawnym dworcu.W wyremontowanym budynku dworca ma siedzibę Miejskie Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy "Stacja Kultury". Wędrujący Głównym Szlakiem Sudeckim tu rozpoczynają lub kończą swoją wędrówkę.

                                                
W budynku znajduje się makieta kolejowa przedstawiająca fragmenty linii kolejowych nr 317 i 336 na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Makieta została wykonana w skali H0, łączna długość torów wynosi ok. 105 metrów. Lokomotywy i wagony poruszają się sterowane automatycznie.
Stacja Kultury widziana z ulicy Sosnowej. Widoczny pas zieleni to byłe torowisko, które być może ponownie powstanie, jest plan reaktywacji linii kolejowej do Świeradowa-Zdroju.
Kapliczka przy niebieskim szlaku.
Nieco wyżej jest jeszcze jedna.
Powyżej tej drugiej kapliczki, w lasie w poszukujemy skały Baryłka. Niestety, w miejscu zaznaczonym na mapie tej skały nie ma. Być może odnaleźlibyśmy ją nieco wyżej, ale na przeszkodzie stanęły prawdziwki. Było ich tak dużo, że do Świętojanek dotarliśmy o złotej godzinie.
Widok ze stoków Sępiej Góry na Wysoki Grzbiet Gór izerskich. Na zdjęciu Szerzawa, Podmokła i fragment Świeradowca.
Jeden ze świerków posiada ciekawy wierzchołek.
Skały Świętojanki