Na południowo-wschodnich krańcach Sudetów, nad rzeką Odrą leży niewielkie miasto Odry. Wyruszymy z niego na wycieczkę do wioski Pohoř by zobaczyć, wybudowaną w 2014 roku, wieżę widokową na wzniesieniu Olšová (475 m). Miejsce startu: Odry, ul.Pohořská, parking vis-à-vis pensjonatu U Zdeňků.
Czerwony szlak prowadzi przez Odry - Nové sady początkowo asfaltem. Droga łagodnie się wznosi dając możliwość spojrzenia na całe miasto.
Widok na Odry. Na pierwszym planie Nove Sady, w tle Veselský kopec (557 m).

Odry na tle wzniesienia Chrastavec (532 m).

Widok na wzniesienie Vladař (467 m).

Przy ostrym zakręcie drogi szlak przechodzi na leśną drogę, która prowadzi do pomnika przyrody o nazwie Stříbrné jezírko. Ten zbiornik wodny powstał w miejscu kopalni galenitu, który wydobywano tu do połowy XVII wieku. Chociaż jeziorko powstało sztucznie, z czasem obszar wodny i jego otoczenie stworzyły odpowiednie warunki życia dla roślin i zwierząt, w tym gatunków zagrożonych wyginięciem.

Zagadkowy pomniczek przy jeziorku.

Wracamy na szlak i na najbliższym większym skrzyżowaniu skręcamy w drogę prowadzącą do wsi Pohoř.

W oddali widać nasz cel - wieżę widokową na wzniesieniu Olšová.
By dojść do wieży trzeba przejść przez wioskę Pohoř.
Pohoř, kapliczka przydrożna.

Pohoř, kapliczka przydomowa.

Pohoř, figura św.Floriana.

Wieżę widokową na wzgórzu Olšová (475 m) zaprojektowano tak by swoim kształtem przypominała wieżę strażniczą, którą miasto Odry, finansujące przedsięwzięcie, ma w swoim herbie. Wieża ma 17 m wysokości a platforma widokowa umieszczona jest na 13 m.

Wieża oferuje rozległe widoki na sudeckie (Jesioniki) i karpackie wzniesienia (Beskidy), oczywiście przy lepszej przejrzystości powietrza.

Do Oder można wrócić niebieskim szlakiem lub ścieżką edukacyjną Stříbrný chodník. Oba szlaki prowadzą obok kościoła sv. Prokopa w Pohoři.

Ścieżka edukacyjna schodzi do doliny Zlatého potoka, gdzie znajdują się ślady dawnej działalności górniczej. Jedna z kopalni nosi nazwę Zlatý důl.
Po przeciwnej stronie potoku również w przeszłości wydobywano. Tabliczka na skale oraz ogrodzenie sygnalizują istnienie starego wyrobiska.

Zlatý potok z powodu braku opadów wysechł.

Vodopád Zlatého potoka to w tym momencie tylko próg skalny.

Po zejściu w dolinę ścieżka przekracza Odrę.

Biegnie dalej wzdłuż stawów rybnych, których jest w sumie pięć.

Ścieżka jest zadbana nawet w miejscach, z których nie korzystają rybacy.

 

Nad najbliższym miastu stawem prowadzi wśród tak gęstych zarośli, że pozostawiona bez cięcia byłaby nie do przebycia. Widok ze ścieżki na wzniesienie Pohoř (480 m). W dole Trněný rybník.

W mieście Odry.

Na koniec zaglądamy do miejsca, które kiedyś tętniło życiem a obecnie jest opuszczone. Skalní sklepy, bo o tym miejscu mowa, było celem wycieczek, miejscem odpoczynku i zabawy już na przełomie XIX i XX w. Funkcjonowały tu gospody, sala taneczna, w późniejszych latach wybudowano także amfiteatr. Być może teren zostanie zrewitalizowany i miasto Odry tchnie nowe życie w to miejsce.

Ostatni punkt naszej wycieczki to Veselský kopec (557 m) i zlokalizowana na nim Veselská rozhledna. Wieża o wysokości 13 m powstała w 2018 r.