Na ten dzień zaplanowaliśmy objazdówkę po kilku ciekawych miejscach Czeskiego Raju. Na pierwszy ogień poszedł zamek Trosky.
Zřícenina hradu Trosky
Zamek powstał pod koniec XIV w. Čeněk z Vartemberka, właściciel okolicznych dóbr, docenił potencjał obronny dwóch bazaltowych skał i rozkazał wybudować na nich wieże mieszkalno - obronne. Na niższej skale powstała, pierwotnie sześcioboczna, dwupiętrowa wieża. Nosi ona obecnie nazwę Baba. Na wyższej, mniej rozległej skale, powstała budowla trzypiętrowa, w której mieściła się m.in. zamkowa kaplica. Ta wieża nosi miano Panna.
Grzebień między obiema skałami zabudowano zamkiem wewnętrznym, w którym mieścił się pałac, stajnie i pomieszczenia gospodarcze.
W późniejszych latach zamek zmieniał właścicieli. W XVII w. był już opuszczony i popadł w ruinę.
Na zewnętrznym dziedzińcu mieści się obecnie kasa i mała gastronomia. Można też zrobić sobie zdjęcie z drapieżnym ptakiem, na przykład z puchaczem.
Wewnętrzny dziedziniec, widok na wieżę Baba.
Wieża Panna.
Główna część zamku.
Trosky to widokowe miejsce. Już z podejścia na Babę ładnie widać okolicę. Widok na Kozakov.
Bezděz, Ralsko, Jeszted.
Bliżej wzniesienie Vyskeř (466 m) z Kaplicą św. Anny.
W oddali zamglone szczyty Gór Łużyckich.
Grzbiet Jesztedzko-Kozakowski, Góry Izerskie.
Panna.
W oddali Karkonosze.
Widok w kierunku Hrdoňovic, gdzie wydobywa się piasek biały jak śnieg.
Kozakov z Baby.
Widok w kierunku południowym, w dole parking zamkowy.
Baba.
Miejsce dawnego pałacu.
Panna i wejście na taras widokowy.
Baba.
Słońce odbijające się od jesztedzkiej wieży.
Na dziedzińcu wewnętrznym.
Widok na Trosky od zachodu.
Hrad Valdštejn
Zamek został zbudowany około 1260 roku przez Jaroslava z Hruštic z rodu Markvarticów. Stanął na trzech piaskowcowych blokach połączonych drewnianymi mostami.
Później zamek zmieniał właścicieli. Po pożarze w połowie XVI w. opustoszał.
W XVIII w. kolejny właściciel wybudował kaplicę św. Jana Nepomucena oraz dwa kamienne mosty. W XIX w. zamek ponownie przebudowano.
Kapliczka na dziedzińcu zewnętrznym.
Pałac.
Pałacowe wnętrza.
W podziemiach przy pałacu urządzono ekspozycję geologiczną i poświęcona historii zamku.
Kaplica św. Jana Nepomucena i jej wnętrza.
Dalsza część zamku i umieszczona w niej ekspozycja.
Ta część również posiada podziemia.
Widokiem na Hruboskalsko i zamek Trosky kończymy wizytę w Valdštejnie.
Wracając na parking zaglądamy jeszcze na pobliskie wzgórze gdzie znajduje się kalwaria. Tworzą ją trzy kamienne krzyże oraz położona niżej kapliczka - Boží hrob.
Zřícenina hradu Kozlov (Chlum)
Kolejny na naszej trasie zamek leży na wzniesieniu Kozlov (381 m) w pobliżu wsi Podháj. Chlum czy też Kozlov funkcjonował w XIII i XIV w. Była to trzyczęścowa drewniana budowla posadowiona na piaskowcowych skałach, w których wykuto wiele pomieszczeń. Obecnie te pomieszczenia, wykute w skałach miejsca mocowania elementów drewnianych, suche fosy są jedynymi pozostałościami zamku.
Ruszamy, lekko nie jest. :-)
Zanim wejdziemy do lasu zerkamy na Jeszted.
W lesie podziwiamy ciekawe skałki.
Na zamku oglądamy wykute w skałach pomieszczenia.
Schody na górny zamek są już prawie wytarte.
Na jego dziedzińcu wykuto cysternę na wodę.
Głęboki przekop oddziela zamek od pozostałej części wzniesienia.
Ścieżka prowadzi nas ku Raisovej vyhlidce.
Można z niej podziwiać Turnov i jego okolice.
Wrażenie robi na nas postawiony przy punkcie widokowym přístřešek, wyposażony w wazonik z kwiatkami oraz popielniczkę! Powstał chyba niedawno, bo nikt go jeszcze, na szczęście, nie pobazgrał napisami w stylu "tu byłem".
Odpocząwszy chwilę wracamy ledwo widocznymi ścieżkami wśród skał.
Kacanovy
W drodze na ostatnie zaplanowane na dziś miejsce zatrzymujemy się na chwilę we wsi Kacanovy. Według mapy przy miejscowym cmentarzu umieszczona jest ekspozycja geologiczna. Jak się okazuje na miejscu jest ona niezwykle skromna, te kilka kamieni widocznych przed ogrodzeniem cmentarza to właśnie ona.
Nas zainteresował najbardziej zaznaczony na mapie drewniany dom powstały, według opisu, w końcu XVIII w. Odnajdujemy go szybko, stoi niedaleko cmentarza. Jest ładny i wygląda rzeczywiście na stary, ale dobrze utrzymany. Gdy tak sobie oglądamy podchodzi do nas młody człowiek, z którym nawiązujemy rozmowę. Okazuje się być synem właściciela domu. Gdy wyrażamy nasz podziw dla oglądanej budowli młodzieniec, nie kryjąc dumy, stwierdza, że dom postawił jego ojciec. To z kolei budzi nasze zdumienie, ale okazuje się, że jest tak w istocie. Po prostu do budowy obecnego domu wykorzystano elementy dwustuletniej budowli, której pozostałości stoją jeszcze na posesji.
Przy okazji miłej rozmowy nie byłbym sobą gdybym nie zagadał o rosnących przy domu pomidorkach. Na pożegnanie zostajemy obdarowani tymi smakołykami prosto z krzaczka. Ech, dla samych pomidorków warto się było tu zatrzymać.
Vyskeř (466 m)
Widzieliśmy to wzniesienie na wielu zdjęciach i z zamku Trosky a jak się okazało wizyta na nim to był strzał w dziesiątkę.
W pobliżu wsi Vyskeř.
Parkujemy niedaleko neoromańskiego kościoła Wniebowzięcia Panny Marii (wybudowany w latach 1914-15).
Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1750 roku.
Na szczyt wzniesienia prowadzi droga krzyżowa z 1825 r, jej stacje odnowiono w 1999 r.
Widok w stronę Ralska.
W stronę Gór Łużyckich i Jesztedu.
Kaplica św.Anny.
Widok na Trosky. Na dalszym planie, z lewej Tabor, gdzieś z prawej Kumburk.
Hruboskalsko, dalej Kozakov, na horyzoncie Izery i Karkonosze.
Patrząc w kierunku południowym zauważyłem wznoszący się balon. Chciałem zarejestrować moment "wschodu" balonu nad horyzontem, ale niestety nie chciał współpracować, przesuwał się na małej wysokości. Nie mieliśmy już czasu czekać, trzeba było wracać na kwaterę.