Sloup v Čechách to niewielka, ale bardzo atrakcyjna miejscowość u podnóża Gór Łużyckich. W samej wsi jest sporo ciekawostek a najbliższa okolica jest po prostu nimi naszpikowana. Często występującą skałą w okolicy jest piaskowiec. Dzięki temu, że jest łatwy w obróbce był powszechnie wykorzystywany przez miejscowych. I tak na przykład w środku wsi znajduje się dróżka między skałami (sklepní ulička), w których mieszkańcy wykuli szereg piwniczek.

W czasach, gdy nie było jeszcze lodówek takie wykute w skale pomieszczenia znakomicie nadawały się do przechowywania zapasów żywności.

Przez Sloup v Čechách przepływa Dobranovský potok. Na moście nad potokiem stoi figura św. Jana Nepomucena z XVIII w.

Zámecký penzion Sloup. Nad wejściem do budynku znajduje się malowidło z wizerunkiem Jana Nepomucena. Nieco wyżej umieszczono herb rodu Kinských i sygnaturkę.

Pałac Kinských wybudowany w XVIII wieku. Obecnie pełni funkcję domu dla seniorów.

Przy pałacu musi być park a w nim m.in. fontanna z figurą Neptuna.

Z pałacowego parku na niewielki pagórek prowadzi aleja wysadzona lipami.

Bardzo ładnie z niej widać nieodległe wzniesienie ze skalną ścianą i wieżą widokową Na Stráži.

Z podejścia można dostrzec jeszcze jedną wieżę. Na wzniesieniu Špičák (459 m) koło miasta Česká Lípa wystawiono w roku 1885 wieżę widokową. Nie remontowana popadła w ruinę. W 1997 roku przeprowadzono jej remont, ale obecnie służy przede wszystkim jako wieża telekomunikacyjna. Turystom udostępniana jest sporadycznie.

Aleja lipowa prowadzi do kaplicy św. Jana Nepomucena. Jest to ośmioboczna barokowa kaplica z prostokątnym prezbiterium i bocznymi kwadratowymi przestrzeniami oratorium. Jej budowę rozpoczęto od położenia kamienia węgielnego w 1738 r., w 1740 r. konsekrowano kaplicę. W 1795 r. Rodzina Kinský przekształciła kaplicę w rodzinną kaplicę grobową.

Zakrystia ma trójkątną tarczę nad fasadą z herbem Kinsky'ego. Powyżej umieszczono figurę świętego.

Po drugiej wojnie światowej wnętrze kaplicy zostało zniszczone, a budynek stopniowo popadł w ruinę.

Z pagórka, na którym stoi kaplica widać Góry Łużyckie. Od lewej Pramenný vrch (605 m), Klíč (759 m), Rousínovský vrch (660 m), Bouřný (703 m) i Luž (793 m).

Widoczny jest Ortel (554 m) i Šišák (484 m).

Pomiędzy nimi da się dostrzec Ještěd (1012 m).

W drodze powrotnej. Między drzewami Slavíček (535 m).

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské.

Przy kościele znajduje się kolumna maryjna z roku z roku 1694.

Późnobarokowa fara z roku 1784.

Sloup v Čechách. Spory obszar wioski jest objęty ochroną konserwatorską.