Kowary

W Kowarach przy ulicy Wojska Polskiego stoi Dom Kata. Przed wieloma laty mieszkał w nim miejski kat. Obecnie funkcjonuje tu wystawa narzędzi tortur.

Po sąsiedzku znajduje się szpital Bukowiec wybudowany w latach 1916-1920 jako sanatorium leczące choroby płuc. Na zdjęciu szpital na tle Góry Parkowej (550 m).

Spod domu kata całkiem ładnie widać Karkonosze.

Nas sprowadza w to miejsce niewielkie zalesione wzgórze i grupa głazów na jego szczycie.

Wśród głazów znajdują się grobowce. Pochowani w nich są książę Henryk XXX Reuß zu Köstritz i jego małżonka Feodora Wiktoria Augusta Maria Marianna von Sachsen-Meiningen, którzy ostatnie lata życia spędzili w swoim kowarskim majątku.

W odległości kilkudziesięciu metrów od grupy głazów, znajduje się grób Marii Klementyny Reuss z wysokim kamiennym krzyżem.Brzeźnik (555 m)

Widok na Brzeźnik z ulicy Zamkowej. W dole Bystra i zalew spiętrzający jej wody.

Widok na Karkonosze z podejścia na Brzeźnik.

Na tle Czoła (1269 m) widoczna jest Wołowa Góra (1033 m). Pod szczytem znajduje się polana, znakomity punkt widokowy oraz startowisko paraglajtów.

Niegdyś Brzeźnik leżał na płd. skraju założenia pałacowo-parkowego w Bukowcu i był odwiedzany przez spacerujących, którzy z urządzonego tu punktu widokowego podziwiali góry otaczające Kowary no i oczywiście samo miasto. W czasach słusznie minionych Brzeźnik zarósł i przestał pełnić funkcje widokowe. Obecnie, po wycinkach, znów można podziwiać bliższe i dalsze otoczenie tej górki. I tak widać Wzgórza Łomnickie, Góry Izerskie i Pogórze Izerskie.

Jest widok na Góry Kaczawskie.

Doskonale widać Kowary na tle Rudaw Janowickich i Karkonoszy.

Oprócz widoków na Brzeźniku można podziwiać skałki, jest ich tam całkiem sporo.Ciszyca

XVIII wieczny pałac, w którym w XIX wieku zamieszkiwali Radziwiłłowie a następnie Czartoryscy.

Sąsiednie wzniesienie, Radziwiłłówka (464 m), należało do założenia parkowego pałacu w Ciszycy. W skałce wykuta została jaskinia kontemplacyjna.

Na szczyt wytyczono ścieżki, w niektórych miejscach wykonano schodki. Można nimi było dojść do punktu widokowego, który obecnie jest, jak widać, całkowicie zarośnięty.

Na szczycie wzgórza hrabia Carl Georg von Hoym w 1790r. wzniósł zameczek myśliwski. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie jego ruiny.

Ze wzniesienia można było podziwiać Karkonosze. Obecnie są one widoczne z drogi u podnóża Radziwiłłówki.Mysłakowice

W XIX wieku w Mysłakowicach osiedliła się liczna grupa przybyłych z Tyrolu uchodźców religijnych. Pamiątką po nich jest spora ilość tzw. domów tyrolskich.

Pałac w Mysłakowicach wzniesiono ok. pierwszej połowy XVIII w. W XIX w. stał się własnością Fryderyka Wilhelma III Pruskiego. Wielokrotnie przebudowywany. Obecnie mieści się w nim szkoła.

Widok na Karkonosze sprzed mysłakowickiego pałacu.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach.


Krzyżowa Góra

Wzniesienie we Wzgórzach Łomnickich przy drodze Jelenia Góra - Karpacz. Wysokość wzniesienia podawania jest różnie, 427 m, 433 m, 443 m.
Na szczytowej skałce znajduje się kamienny krzyż tzw. Krzyż Trzech Królów Pruskich.

Jest tam również kamienna altana.

W wielu miejscach na Krzyżowej Górze spotkamy niewielkie skałki.

Góra otoczona jest łąkami.

Z drogi do Karpacza bardzo ładnie widać Karkonosze.

Z parkingu położonej nieopodal restauracji "Chata za wsią" ładnie widać Sokoliki.Łomnica, pałac

Barokowy pałac pochodzący z XVII wieku wraz z budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wdowy usytuowany w północnej części Łomnicy.


Wojanów, pałac

Pierwotnie dwór w dobrach rycerskich. Z biegiem lat rozbudowany, przebudowany, odbudowany. Obecnie mieści się w nim kompleks hotelowo-konferencyjny.


Bobrów, pałac

Pierwotnie prawdopodobnie dwór. Obecny kształt nadała mu XIX wieczna przebudowa. Od końca lat 60. XX w. nieużytkowany, popadł w ruinę. Obecnie jest własnością prywatną. Właściciel rozpoczął remont, ale chyba nie ma zamiaru go zakończyć.