Trasa:
Zdoňov -> Libná -> Horní Adršpach -> Zřícenina hradu Adršpach -> Dolní Adršpach -> Pod Křížovým vrchem, rozc. -> Křížový vrch (667 m) -> Pod Křížovým vrchem, rozc. -> Kaple sv. Jana Nepomuckého -> Zřícenina kostela Panny Marie,  Kopeček (587 m) -> Zdoňov.

 

Kolejna wycieczka, podczas której penetrujemy okolice Adrszpaskich Skał rozpoczyna się w leżącej tuż przy granicy z Polską wiosce Zdoňov.
Niebieski szlak prowadzi nas przez łąki w kierunku wsi Libná. Tydzień wcześniej wędrowalibyśmy wśród wszechobecnej zieleni łąk, teraz ich część jest już skoszona i krajobraz staje się bardziej letni niż wiosenny. Spoglądamy na Křížový vrch (667 m) (w środku zdjęcia) i Kopeček (587 m) (niższy, po prawej). Na obu trochę później będziemy.
Napisałem, że krajobraz staje się letni, ale nie wszystko stracone. Przed nami Libenská stráň i Navrátilův les w otoczeniu soczystej zieleni.
Teren delikatnie się wznosi i za naszymi plecami pojawiają się widoki na Góry Stołowe. Na dalekim planie Szczeliniec Wielki i Mały i spora część Masywu Skalniaka.
Widzimy również Góry Suche (Javoři hory) z charakterystycznym stożkiem Ruprechtického Špičáku.
Droga wchodzi w las i po krótkiej chwili jesteśmy w Libnej. Ta zaskakuje mnie bardzo. To co widać na zdjęciu to obecna Libná, samotna chałupa, bar (otwierany na dzwonek), zadbany plac zabaw z zestawem zabawek dla dzieci, miejsce na ognisko ze słusznym zapasem drewna. Spodziewałem się normalnej wsi a trafiliśmy na odludzie, na którym mimo wszystko komuś chce się o coś dbać. Na ścianie baru zdjęcia Libnej z dawnych lat i krótka historia tej wsi. Jak się dowiedziałem pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1576 roku. W 1833 r. miała 544 mieszkańców. W 1960 r. władze zadecydowały o jej likwidacji i zburzono większość domów. W roku 2011 w Libnej mieszkało pięć osób.
Szczęśliwie nie zniszczono figury Nepomucena.
Zielona dolina.
Teren jeszcze trochę się wznosi dzięki czemu mamy widok na trzy pasma: Zawory, Góry Suche i Góry Sowie.
Na zbliżeniu Ruprechticky Špičák, oddalona Grabina i Mieroszowskie Ściany na bliskim planie.
Z innego miejsca widać Lesistą Wielką, Stożek Wielki i Bukowiec.
W drodze do Górnego Adrszpachu naszą uwagę przykuwa Pavlovská hora (663 m).
Horní Adršpach, figura Nepomucena.
Kościół Podwyższenia Krzyża Św.
Spacer po Adršpachu to czysta przyjemność.
Hostinec u Tošováka, chwila odpoczynku, łyk kofoli z widokami.
Starozámecký vrch (681 m), jedno ze wzniesień w Adrszpaskich Skałach. Nie ma tu tłumu turystów, ale warto tu zajrzeć by zobaczyć pozostałości zamku Adršpach.
Miejsce nie pozbawione jest widoków. Można podziwiać Góry Kamienne i Sowie. W środku zdjęcia, wśród łąk, Křížový vrch, nasz następny cel.
Widok na skalní město Adršpach.
W oddali widać oba Szczelińce.
Widok na Chełmiec.
Góry Krucze i Karkonosze.
Idąc w stronę głównego parkingu znów podziwiamy zabudowę Adrszpachu, jest na czym zawiesić oko.Tuż przy parkingu do skalnego miasta.
Křížový vrch (667 m) to szereg skałek, z których korzystają wspinacze, ale również droga krzyżowa.
Ze szczytu widok na Karkonosze. Dobre miejsce do oglądania zachodu słońca.
W stronę Gór Kamiennych.
Widok na wieś Zdoňov. Na horyzoncie Lesista Wielka, Stożek Wielki i Bukowiec.
W dole okrągłe skupisko drzew - wzniesienie Kopeček. Tam idziemy.
Po drodze kaple sv. Jana Nepomuckého.
Widok na Křížový vrch z podejścia na Kopeček.
A tego szukaliśmy na Kopečku. Ruiny kościoła Panny Marie.
Oglądając się na Křížový vrch wracamy do Zdoňova pełni wrażeń, zauroczeni tym zakątkiem Sudetów.