Początek trasy na Jeřáb zaplanowałem z rozcesti Horní Orlice, gdzie na małym placyku może zaparkować kilka samochodów. Dojeżdżając na miejsce mijamy Králíky, Dolní Hedeč i wzgórze Val (790 m), na którym stoi wieża widokowa. Takiej atrakcji nie można ominąć, więc wchodzimy. Podziwiamy Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Hruby Jesenik i doskonale widoczny Jeřáb.
Docieramy do rozdroża i stąd niebieskim szlakiem wędrujemy do źródeł Cichej Orlicy. Powyżej źródła znajdujemy miejsce z ograniczonym widokiem na Góry Orlickie. Kilkaset metrów dalej leży wierzchołek Jeřábu, najwyższego w Hanušovické vrchoviné. Zaglądamy do książki szczytowej, znajdujemy sporo polskich wpisów. Godzinę przed nami była trójka Czechów.
Ze szczytu niebieski szlak prowadzi ku krzyżówce Svatá Trojice. Stoi tam kaplica Nejsvětější Trojice postawiona przez mieszkańców Králík w połowie XVIII w. Jest też jubilejní památník knížete Jana II. z Lichtenštejna, myśliwska chata Wolfka oraz přístřešek Sv. Trojice. Wiata jest solidna, wyposażona w stoły i ławy oraz kominek.
Kierujemy się do źródła Rudolf (Grabnerův) a dalej na kawę do restauracji Severomoravská chata na szczycie Pohořelec (851 m). Z Severomoravskiej wracamy bez szlaku do Św. Trójcy a stąd do punktu wyjścia szlakiem żółtym. Na koniec jest jeszcze przystanek przy chacie Kačenka i spacer wokół klasztoru Hedeč.