O Ostašu pewnie można byłoby napisać wiele. Różnorodność form skalnych tam występujących powoduje, że bez wysiłku można skojarzyć ich kształty
z postaciami, rzeczami z rzeczywistości albo ze świata fantazji. Nie będę więc opisywał ich dokładnie, niech każdy zrobi to po swojemu, jeśli będzie miał ochotę.
Napiszę tylko, że była to jedna z bardziej udanych wycieczek. Pogodę mieliśmy wyśmienitą, porę roku przepiękną, w labiryncie było bardzo mało ludzi jak na tak atrakcyjne miejsce i na dodatek wszystko za darmo.
Zanim weszliśmy do labiryntu.


W labiryncie.

 

Z górnego labiryntu Ostaša widać miejscowość Pěkov, Broumovské stěny (część zachodnią) z kulminacjami Honský Špičák (652 m) i Strážná hora (689 m). Na horyzoncie Góry Kamienne i Sowie.

 
W drodze do dolnej części.Sluj Českých bratří.W stronę Kočičí hradu.Kočičí hrad.Mając trochę czasu po obejrzeniu Ostaša postanowiliśmy podjechać jeszcze na Hvězdę. Prawie dosłownie, bo tuż pod szczytem znajduje się mały parking. Idąc w stronę gospody natknęliśmy się dawny szlakowskaz wskazujący drogę do Szczelińca Wielkiego.Potem obejrzeliśmy barokową kaplicę Panny Marie Sněžné.Za kaplicą, od strony urwiska znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać Góry Kamienne i Sowie.

 

W dole miejscowość Křinice, dalej Broumov.Szlak zaprowadził nas do Chaty Hvězda.Potem wróciliśmy do kaplicy. W słońcu prezentowała się znakomicie.Szliśmy czerwonym szlakiem w stronę Kočki.Wśród skał trafiła się nam gęba z profilu.A potem z wrażenia nas zatkało. Doszliśmy do punktu widokowego Skalní divadlo, z którego widać górną część wąwozu Kovářova rokle. Skalne wieże w otoczeniu świeżej wiosennej zieleni wyglądały po prostu bajecznie.Dalej szlak prowadził nas do vyhlídki Supí hnízdo.Z widokiem na Góry Stołowe.A także Broumov i Křinice.Do parkingu wracaliśmy zielonym szlakiem. Krótkim odcinkiem biegnie on przez Kovářovą rokle co dało nam możliwość zobaczenia niektórych skalnych wież z dołu.